Македонските јуниорки победија кога беше најважно, одат во главната фаза на СП

Македонската женска јуниорска репрезентација се пласираше во главната рунда на Светското првенство, откако на последниот меч од групната фаза ја совлада Ангола со 28:24. По убедливиот пораз од Исланд, избраничките на селекторот Дарко Јанев покажаа дека може да се вратат на победнички патеки. За жал, Македонија нема да пренесе ниту еден бод во следната фаза, а таму за противници ќе ги имаме селекциите на Португалија и на Црна Гора.

Против Ангола, македонската репрезентација беше предводена од Сара Стефаноска ( прогласена за играч на мечот) и Емилијана Ризоска, кои постигнаа по шест голови. Ива Младеновска заврши со пет погодоци.

Ангола три пати водеше со по еден разлика на почетокот од дуелот, а потоа Македонија го превзема водството и во три ситуации имаше три гола предност, а на полувреме нашата селекција имаше водство од 13:11.

Одличен беше стартот на второто полувреме за Македонија, кога со низа од 6:0 стигна до предност од 19:12 и до крајот на средбата нашите надежи рутински ја задржаа предноста до самиот крај.

По три одиграни кола, Исланд заврши како прв во групата со 6 бодови, Македонија е втора со 4, Ангола е со само два бода, а без бодови заврши селекцијата на САД.