Моќен финиш на Ливерпул, продолжува трката за титулата (Видео)

Ливерпул се намачи со Саутемптон но со моќен финиш и два гола во последните десеттина минути победи со 3:1 и остана во трката со Манчестер сити за титулата во Премиерлигата.

Клуч за победата беше извонредниот спринт на Мохамед Салах во 80. минута и голот за комплетен пресврт на гостите.

Потоа Џордан Хендерсон со нов погодок во 86. минута само ја потврди победата на гостите, кои стасаа до бодовите со многу мака.

Саутемптон поведе со 1:0 со голот на Шејн Лонг во деветтата минута, а потоа еден од најбрзите играчи во Премиерлигата промаши чист зицер за 2:0.

Казната стаса во 36. минута, а ја испорача Наби Кејта со израмнувачки погодок. Ливерпул притисна во второто полувреме и успеа во финишот и да победи со головите на Мо Салах и на Џордан Хендерсон.

И моментно со меч повеќе повторно е лидер на табелата со 82 бода и пет меча за доигрување. Актуелниот шампион Манчестер сити има 80 бодови и шест натпревари за одигрување.

Саутемптон останува во неизвесната трка за опстанок и има 33 бодови, пет повеќе од Кардиф, кој е најзагрозен од екипите што имаат шанса за опстанок.