Нема непоразени на Мундијалот – Бразил ги декласира Американците

Бразил покажа моќ и со 3:0 во сетови ја порази американската одбојкарска селекција во меч што одлучуваше за првото место во групата.

Кариоките неочекувано лесно со 25:20, 25:18, 25:19 го добија дербито на двете селекции кои ќе играат во полуфиналето на Мундијалот во Италија и Бугарија.

Завршницата се игра во Италија, а таму Американците допатуваа како единствена непоразена селекција. Го добија и првиот дуел во втората рунда против Русија со 3:0, но денеска налетаа на мина и на расположените Бразилци.

Поразот не мора да значи ништо, ако САД во полуфиналето слави против првопласираната репрезентација од втората група, а тоа најверојатно ќе биде Полска.

Вечерва од 21,15 во последниот меч од втората фаза ќе играат Италија и актуелниот светски првак Полска, а на шампионите им треба еден сет за да бидат сигурни полуфиналисти и да играат против САД. Во таков случај меѓусебе за финале би играле и Бразил против Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести