Петарда на Вердер, Дортмунд „се извади“ на продолженија

Борусија Дортмунд со комбиниран состав мораше на продолженија да се вади против второлигашот Унија Берлин во средбата од рамките на германскиот Куп. „Милионерите“ ремизираа со 2-2 по регуларните 90 минути, младиот Кристијан Пулишиќ ги креираше двата погодоци за „милионерите“. Прво во 40-тата минута донесе водство, а во 73-тата му асистираше на Филип за 2-1, пред гостите да израмнат во 87-та минута преку Полтер.

Во дополнителните 30 минути, Дортмунд успеа да обезбеди победа откако Марко Ројс погоди од белата точка за 3-2, во 120-тата минута од средбата.

Неверојатен е податокoт на бројот на гледачи кои присуствуваа на „Сигнал Идуна парк“. Дортмунд имаше огромна поддршка од 72.732 гледачи во натпревар од рамките на германскиот Куп, во среда навечер.

Вердер Бремен ја оправда улогата на голем фаворит против четвртолигашот Вајше Фленсбург со конечен резултат од 5-1. Два гола постигна Харник, а по еден ветеранот Пизаро, Кајнц и Класен од белата точка, а почесниот погодок за домаќините го постигна Илидио во 27-мата минута.

Останатите две среди, исто така, завршија без победник во регуларните 90 минути. Средбите меѓу Келн и Шалке, односно Ханза Росток и Нирнберг завршија со конечен исход од 1-1, односно 2-2, а Нирнберг и Шалке беа подобри по изведувањето на пенали.

Во терминот од 20.45 часот започнаа уште четири натпревари во рамките од Купот на Германија: Кил – Франбург, Лајпциг – Хофенхајм, Арменија Билефелд – Дуисбург, Б. Менхенгладбах – Б. Леверкузен.