Потег на утрото: Блокада за победа над шампионот на НБА (Видео)

Шампионот на НБА, Голден стејт, го претрпе првиот пораз сезонава, и тоа на гостувањето кај Денвер. Втор меч по ред „воините“ одиграа драматичен дуел, но овојпат среќата не беше на нивна страна и загубија со 100:98. Голден стејт започна одлично и поведе со 25:17, но Денвер до полувремето успеа да намали само на два (49:47), навестувајќи неизвесен меч до самиот крај.

По одличната трета четвртина, Денвер во последните 12 минути влезе со предност од 80:70, но тука уште ништо не беше готово. Голден стејт се врати во игра и на крајот имаше напад за израмнување. Џонс се најде во ситуација да погоди од под кошот, но кога се мислеше дека ќе има сигурна реализација и дека натпреварот ќе оди во продолжение, Хернангомез успеа да го блокира и да му донесе победа на Денвер.

Харис со 28 поени и Јокиќ со 23 поени, 11 скока и 6 асистенции беа најдобри кај Денвер, додека кај Голден стејт прв стрелец беше Стеф Кари со 30 поени, а Дурант додаде 20 поени.

Во останатите мечеви кои утрово се играа во НБА-лигата: Кливленд – Атланта 111:133, Оклахома – Сакраменто 120:131, ЛА клиперс – Хјустон 115:112.