Познат Русин за нивниот настап на ЕП: Бразилците не знаат да играат хокеј, ние не знаеме да играме фудбал!

Рускиот писател и главен уредник на руското издание на списанието Esquire, Сергеј Минаев, на интересен начин го искоментира лошиот настап на руската репрезентација на Европското првенство во фудбал.

„Ќе ви кажам искрено. Не сакам да ја критикувам репрезентацијата, следам фудбал од 1986 година и веќе сум објавувал листи на оправдувања по секои порази. За 35 години, во фудбал сме имале само четири убави моменти кои ги паметам. Затоа, дојдов до заклучок дека не знаеме да играме врвен фудбал. Бразилците не се добри во хокеј на мраз, а ние не знаеме да играме фудбал. Тоа е тоа“, напиша Минаев откако тимот на селекторот Станислав Черчесов освои три бода на три меча на ЕВРО 2020 и групната фаза ја заврши на последно место.

- Оглас -

Најнови вести