Реал Мадрид израмни рекорд, но по бројот на офсајди на еден меч во Ла Лига

Реал Мадрид доживеа тежок пораз на големото дерби против Барселона, губејќи со 0-4 на својот „Сантијаго Бернабеу“. Иако Кралевите имаа свои шанси на натпреварот и дури постигнаа два гола, тие беа поништени поради офсајд.

Според статистиката, мадридскиот тим го израмни својот „рекорд“ по број на офсајди во едно полувреме во Ла Лига.

Во првото полувреме, играчите на Реал беа фатени во офсајд вкупно осум пати. Вакво нешто последен пат се случило во натпреварот со Селта во 2013 година.

И во второто полувреме, играчите на Реал не успеаја да се снајдат со високо излезената одбрана на Барселона, завршувајќи го натпреварот со вкупно 12 офсајди.

Барселона го спречи Реал Мадрид да оствари уште еден рекорд, да го израмни достигнувањето токму на каталонскиот тим од 43 победи на домашен терен во Ла Лига без пораз.