САД и Италија сè уште несовладливи

САД и Италија по четирите одиграни меча на Светското одбојкарко првенство, се двете репрезентации со максимален број победи. Американците доминираа против Камерун со 3-0 во сетови, Италија со идентичен резулатат ја совлада Доминиканската Република.

Епска битка се водеше меѓу Холандија и Франција, „лалињата“ се вратија по заостанувањето од два сета и со целосен пресврт ги совладаа Французите (3-2).

Канада е третата репрезентација, по САД и Италија, која сè уште не знае за пораз, а денес ја очекува тешка пресметка против Бразил во обидот да остане на врвот во групата Б.

РЕЗУЛТАТИ:

Кина  – Египет 1-3

Порторико – Финска 2-3

Jaпонија – Белгија 1-3

Камерун – САД 0-3

Холандија  – Франција 3-2

Куба  – Бугарија 0-3

Србија – Австралија 3-1

Доминиканска Република – Италија 0-3

- Оглас -

Најнови вести