Сензација на Мундијалот во футсал: Аутсајдер го елиминира двократниот светски првак

Репрезентацијата на Венецуела ја направи една од најголемите сензации во историјата на футсал откако во осминафиналето на Светското првенство во Узбекистан ја елиминираше Шпанија. Јужноамериканската репрезентација победи со 2:1, оставајќи го во неверување некогашниот двократен светски првак.

Венецуела поведе со голот на Вилјалобоса во 13-тата минута, а Шпанија израмни на почетокот на второто полувреме со погодокот на Гомес. Кога многумина чекаа Црвената фурија да го комплетира пресвртот, се случи шокот. На една минута и 20 секунди до крајот, Карен постигна фантастичен гол за водство на Венецуела од 2:1. Шпанија потоа немаше време да се врати во игра за да израмни.

За тоа колку голем фаворит беше Шпанија, покажуваше и коефициентот во светските обложувалници, каде што за триумф на европскиот гигант квотата беше 1.05, додека за триумф на Венецуела, квотата беше 15.

Во четвртфиналето Венецуела ќе игра против Украина.