Шест тајни на Вардар за трите победи на стартот од ЛШ

Ракометниот гигант Вардар утре во својата сала „Јане Сандански“ има нов предизвик во Лигата на шампионите. Во Скопје гостува Рајн-Некар, меч кој е прогласен за дерби на колото во елитната лига на ЕХФ. Вардар има три победи од три меча, нешто што во ракометната Европа не го очекуваа, но Вардар сосема заслужено е на врвот од табелата.

Победите над актуелниот првак Монпелје и фаворитот Веспрем на гости, како и убедливиот триумф на свој терен против Кристијанштад, покажаа дека Вардар нема загубено ништо од моќта. На интернет-страбницата на ЕХФ се обидуваат да анализираат и да објаснат од каде овој „нов Вардар“ игра вака блескаво. Тие решија да понудат шест причини за одличните игри на Вардар.

  • Парондо и специјалната шпанска состојка;
  • Милосављев – новата ѕвезда која блесна;
  • Тимскиот дух кој остана и покрај многуте заминувања;
  • Бразилецот Мораеш одлично го замени капитенот Стоилов;
  • Потценувањето од страна на противниците;
  • Играта без притисок.

 

 

- Оглас -

Најнови вести