Шокови за Лестер, ПСВ и Леверкузен, малолетник испиша историја во Манчестер јунајтед

Лестер, ПСВ Ајндховен, Клуб Бриж и Баер Леверкузен се најголемите губитници во Лигата на Европа откако вечерва овие клубови беа елиминирани на домашен терен, а имаа активни резултати по првиот меч.

Милан се спасуваше со храбрата Црвена ѕвезда, но оди понатаму, а на утрешната ждрепка ќе учествува и Динамо Загреб на Стефан Ристовски и Аријан Адеми.

Историја испишаа Един Џеко, кој стана прв стрелец во историјата на Рома на мечеви од европските купови, и Шола Шортир, кој со 17 години 23 дена стана најмлад играч во историјата на Манчестер јунајтед кој заиграл на некој европски меч.

ПСВ водеше со 2-0 до финишот и тоа беше резултат кој им одговараше, но Олимпијакос со гол ги шокира Холанѓаните.

РЕЗУЛТАТИ: Милан – Црвена ѕвезда 1-1, Рома – Брага 3-1, Баер Леверкузен – Јанг бојс 0-2, Бриж – Динамо Киев 0-1, Динамо Загреб – Краснодар 1-0, Лестер – Славија Прага 0-2, Манчестер јунајтед – Реал Сосиедад 0-0, ПСВ Ајндховен – Олимпијакос 2-1.

*Екипите со затемнети букви одат понатаму.

- Оглас -

Најнови вести