Црвена фурија ги одвеа Германците, Шпанија го прегази големиот ривал (Видео)

Шпанија ја декласира Германија во дербито за првото место во четвртата група од Сегментот А во Лигата на нациите и води по 45 минути игра со 3:0.

Можеше да биде и поубедливо откако Алваро Мората постигна уште еден гол, но беше поништен поради офсајд во сомнителна ситуација.

Шпанците одиграа брилијантно во првото полувреме и комплетно ја надиграа Германија, па 3:0 е и реален резултат во големото дерби.

Победата ја најави Мората со гол во 17-тата минута, што можете да го погледнете ОВДЕ.

Апсолутната доминација на домаќините беше крунисана со втор гол во 33-тата минута и го постигна Феран Торес. Тој погодок можете да го погледнете ОВДЕ.

Претходно во 23-тата минута му беше поништен гол на Мората во сомнителна ситуација, а судијата Екберг немаше можност да ја провери ситуацијата со ВАР-системот, кој не функционира во мечевите од Лигата на нациите.

Morata goal ruled offside vs Germany (very close call and good buildup) from soccer

Сепак, Шпанците ја наградија одличната игра во Севилја со нов гол, последен во првото полувреме, дело на Родри во 38-мата минута.

Со победа Шпанија ќе го освои првото место во групата и ќе се пласира во завршницата во битката за трофејот во второто издание на Лигата на нациите, со останатите три победници во Сегментот А.