Агуеро го продолжи договорот со Сити

Напаѓачот на Манчестер сити, Серхио Кун Агуеро, ја продолжи соработката со клубот до 2021 година. Иако неговиот важечки договор ќе требаше да трае до 2020 година, тој се согласи да додаде уште една година во договорот.

Триесетгодишниот Аргентинец прерасна во легенда на клубот со неговите настапи. Досега има постигнато 204 погодоци, што влезе во историјата на клубот како најдобар стрелец, а фановите најмногу го паметат неговиот погодокот против КПР во 2012 година, со кој Сити за првпат ја освои титулата во Премиер лигата по цели 55 години. Агуеро во својот престој во Манчестер вкупно три пати станал шампион на Англија, а три пати го освојуваше и Карабао лига купот.

„Идејата е да го забележам мојот мал јубилеј во клубот, да славам десетгодишнина откако сум тука. Среќен сум за ова продолжување на договорот, добивам шанса да учествувам во идните успеси на Сити“, истакна Агуеро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести