Американците со бронза на СП

Одбојкарите на САД беа главни фаворити за златото, но на крајот мора да се задоволат со бронзениот медал. Откако синоќа беа поразени во полуфиналето од Полска, САД денеска успеа со 3:1 да слави во дуелот против Србија. Првиот сет го доби Србија со 25:23, но потоа Американците лесно со 25:17 го добија вториот сет и израмнија на 1:1 во сетови.

Третиот сет беше решавачки за мечот. Се играше израмнето, а на крајот мораа да се одиграат дури 62 поени, за да САД стигне до 32:30. Србите како да изгубија желба да се надигруваат во четвртиот сет и на крајот САД славеше со 25:19.

Вечерва од 21:15 часот се игра финалето меѓу Полска и Бразил.

- Оглас -

Најнови вести