Американците тврдат: Адетокумбо е подобар од Дурант, a најдобар е Џејмс

Според листата на „ЕСПН“, ѕездата на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо, се најде меѓу петте најдобри кошаркари во НБА за следната сезона. Според рангирањето на американскиот медиум, Јанис е подобар од Кевин Дурант (5), се наоѓа на четвртото место, а пред него се Џејмс Харден (3), Стеф Кари (2) и Леброн Џејмс (1).

Адетокумбо е единствениот европски кошаркар кој се најде меѓу првите 10 најдобри играчи, а листата во топ 10 ја комплетираат: Ентони Дејвис (6), Расел Вестбрук (7), Кавај Ленард (8), Џоел Ембид (9) и Демиен Лилард (10).

Адетокумбо со неговите одлични партии се наметна како лидер на тимот на Милвоки, две сезони во низа тој е најдобар во тимот според просекот во поени, скокови и асистенции, а минатата сезона ги однесе „елените“ во  разигрувањата на плејофот.

- Оглас -

Најнови вести