Арсенал никогаш не води на полувреме, но често победува на крај

Арсенал како гостин го совлада Борнмут со 2:1, благодарение на голот на Пјер Емерик Обамејанг во 67 минута, и се завцрсти на петтата позиција на табелата во Премиерлигата. Лондонските „топчии“ заедно со Кардиф се единствени тимови во лигата кои никогаш не воделе после првите 45 минути, но Арсенал по 13 кола има 27 бода, еден помалку од четвртиот Челзи.

Обамејанг во Премиерлигата има постигнато 16 гола, од кои 14 се во мечеви кои се играле во недела. Арсенал после само шест меча, дојде до бројка од четири гостински победи, а во целата претходна сезона на 19 гостувања имаа четири триумфи.

Борнмут има низа од три порази по ред и полека го губи чекорот со водечките кои се тркаат за место кое носи излез на европска сцена, а во следното коло игра со Манчестер сити, против кого има ужасна традиција. Од 2015/2016 кога влезе во Премиерлигата, Борнмут е најнесреќен тим, со седум автоголови, од кои еден и попладнево за водство на „топчиите“ од 1-0.