Азар: Канте не сакаше да изведува пенали, морав да дадам гол

Еден Азар вчера постигна магичен погодок против Ливерпул за 2-1, за да го однесе Челзи во следната фаза од Карабао купот. „Сините“ иако кон почетокот на второто полувреме се најдоа во минус, клучно беше влегувањето на Белгиецот на терен, откако прво придонесе за израмнувачкиот гол, а потоа и сам ги реши „редсите“ среде „Енфилд“.

Непосредно пред влегувањето на теренот, неговиот колега Канте седејќи на клупата, му кажал дека не сака да изведува пенали, што го мотивирало Азар да го реши мечот во 90 минути.

„Кога седевме на клупата, Канте ми кажа дека не сака да изведува пенали, па единствено решение беше да се постигне погодок. Убав гол, сум постигнал неколку такви, но, поважно ми е што победивме. Сега имаме уште поголема самодоверба во пресрет на мечот во сабота, кој лично го сметам за поважен. Ливерпул ќе сака да се одмазди, но сега ние ќе ја имаме домашната предност“, истакна Азар по мечот.

Челзи и Ливерпул за два дена повторно ќе се судрат, овојпат во меч во рамките од Премиер лигата, а пресметката која ќе се игра на „Стемфорд бриџ“ е закажана во 18.30 часот.

- Оглас -

Најнови вести