Барса, Милионерите од Дортмунд и Манчестер сити ги имаат најскапите централни фудбалери за врска на светот (Фото)

Педро Гонзалес Лопес, или попознат само како Педри, заедно со Џуд Белингам и Фил Фоден се триото најскапи играчи за врска на светот според проценката на „Трансфермаркет“ и нивната вредност моментно изнесува 90 милиони евра.

Педри е најмлад во трилингот најскапо проценети „везисти“ на светот, а како и Белингам, има 19 години, но е роден во ноември 2003, шест месеци по Џуд.

Фоден има 22 години, највозрасни на Топ-10 листата се Леон Горецка од Баерн и Сергеј Милинковиќ-Савиќ од Лацио со по 27 години.

Барселона има дури тројца играчи во најскапата десетка на светот, двајца има Реал Мадрид, а по еден фудбалер имаат Борусија Дортмунд, Манчестер сити, Интер, Баерн и Лацио.

Most valuable central midfielders in the world (Transfermarket). from soccer

 

- Оглас -

Најнови вести