Бразилскиот гигант доживеа шок на легендарната „Маракана“ од тим од Еквадор и остана без трофејот (Видео)

Бразилскиот Фламенго неочекувано остана без трофејот во Рекопа Судамерикана откако на свој терен, во драматичен меч, дури по изведување на пенали загуби од Индепендиенте дел Вале од Еквадор. Рекопа Судамерикана е пандан на Суперкупот на Европа и играат освојувачите на двата најзначајни континентални трофеи.

Во првиот меч на кој Индепендиенте дел Вале беше домаќин, еквадорскиот тим победи со 1:0, а на реваншот кој се играше на легендарниот стадион „Маракана“, Фламенго беше голем фаворит за победа. Бразилците се мачеа и 0:0 беше до последните моменти. Се играше 90+6 минута кога Фламенго даде гол за 1:0, што значи дека по двомечот резултатот е 1:1 и мораше да се играат продолженија.

Во дополнителните 30 минути немаше голови, па мораа да се шутираат пенали. Де Араскаета, кој го даде голот за Фламенго во 90+6 минута, прв шутираше и промаши.

Фдубалерите на Индепендиенте дел Вале ја искористија оваа психолошка предност и успеаја да ги погодат сите пет пенали, па на крајот да се радуваат на трофејот, за кој беа во улога на аутсајдери.

- Оглас -

Најнови вести