Доктори од Финска одбиле да оперираат млад руски хокејар – „Ова е чист расизам“

Млад и неименуван руски хокејар од екипата на Салват Јулаев требало да замине на операција во Финска, но тамошните доктори одбиле да го оперираат бидејќи е Русин.

Спортскиот директор на овој тим, Ринат Баширов за тамошните медиуми изјави.

„Ја планиравме операцијата одреден период, ама тие ни се јавија и ни кажаа дека веќе руски граѓани нема да оперираат.

Можеме лесно да ги тужиме, но јасно е дека судот ќе пресуди на нивна страна, но ова е чист расизам а во Америка тоа е најопасната работа. Ова не е спорт, ова нè е политика овде се работи за човечност“ изјави Баширов.

За Салват од почетокот на сезоната настапуваа четири фински хокејари, но тие веднаш го напуштија тимот по руската инвазија во Украина.

- Оглас -

Најнови вести