Фенербахче доминантен и во неосвоивата „Блауграна“

Прв овосезонски пораз за Барселона пред своја публика, Фенербахче со конечни 84:65 ја освои „Палау Блауграна“ во дербито вториот ден во 10. коло во Евролигата. Турскиот гигант сосема заслужено триумфираше против избраниците на Светислав Пешиќ, освојувајќи ги сите четвртини од средбата.

Уште од стартот на средбата гостите ја презедоа иницијативата, диктирајќи го темпото полека градеа предност. Кон почетокот на вториот период Фенер поведе и со +10, а при секој обид на Барселона да се врати резултатски, кошаркарите на Обрадовиќ имаа решение за секоја закана.

Во последната четвртина Фенер влезе со 17 поени предност, но наместо домаќините да пружат отпор, влегоа во уште поголеми проблеми.

Мохамед Али се истакна како најефикасен кошаркар од составот на Фенербахче, реализираше 16 поени и пет скока. Гудуриќ додаде 13 поени и четири асистенции. Кај поразените, Адам Ханга беше најефикасен со 15 поени.