Формула 1 го објави новиот календар, тоа ќе биде рекордна сезона

Формула 1 и официјално го објави календарот за сезоната во 2023 година. Според календарот, тоа ќе биде рекордна сезона и за првпат ќе има дури 24 трки.

Сезоната ќе започне на 5 март во Бахреин, а ќе заврши на 26 ноември во Абу Даби. Во календарот се враќаат и трките во Кина и Катар, а деби ќе има и ноќната трка во Лас Вегас, која ќе се вози на 18 ноември 2023 година.

- Оглас -

Најнови вести