Французинот Летесие ќе го суди финалето на ЕП, а делегат ќе биде Македонецот Филип Поповски

Репрезентациите на Шпанија и на Англија ќе бидат учесници во финалето на Европското првенство в недела во Берлин. Главен судија ќе биде Франсоа Летесие од Франција, а негови асистенти ќе бидат Сирил Муние и Махди Рахмуни, исто од Франција. Четврти судија ќе биде Шимон Марчинијак од Полска.

Во ВАР-собата главен ќе биде Жером Брисард од Франција, а како поддршка ќе биде и најдобриот, Масимилијано Ирати од Италија.

Македонија исто така ќе има свој претставник на финалето. Тоа е поранешниот Генерален секретар на ФФМ, Филип Поповски. Тој досега беше делегат на натпреварите што се играа во Берлин и одлично ја заврши својата работа. Како награда ќе биде дел и од финалниот натпревар.

Филип Поповски досега ја имаше оваа улога и на мечевите Шпанија – Хрватска, Полска – Австрија и Холандија – Австрија од групната фаза, како и на дуелите меѓу Швајцарија и Италија (осминафинале) и Холандија и Турција (четвртфинале).

- Оглас -

Најнови вести