Фуриозните Шпанки во четвртфиналето на женското СП, најубавата фудбалерка на светот остана на клупата

Фудбалерките на Шпанија се пласираа во четвртфиналето на Светското првенство кое се одржува во Австралија и Нов Зеланд. Тие во првиот осминафинален натпревар со убедливи 5:1 без подобри од Швајцарија.

Швајцарките во групната фаза не примија ниту еден гол, но утринава нивната одбрана се распадна уште во првото полувреме во кое прими дури четири гола.

Шпанија победата ја најави уште во петтата минута со голот на Бонмати. Швајцарија единствениот гол го постигна во 11-та минута благодарение на автоголот на Кодина.
Од тие моменти, Шпанките одиграа фуриозно до крајот на првиот дел и постигнаа три гола преку Ферер, Бонмати и Кодина. Конечниот резултат го постави Хермосо на 20 минути до крајот на мечот.

Интересно е што за многумина најубавата фудбалерка на светот, Швајцарката Алиша Леман, мечот го следеше од клупата за резервни играчи.
Шпанија во четвртфиналето ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Холандија и Јужна Африка.