Голгетерот кој играше само за гиганти, со солзи во очите најави крај на кариерата

Аргентинскиот напаѓач Гонзало Игуаин соопшти дека на крајот од сезоната ќе замине во пензија. Игуаин настапува во тимот на Интер Мајами во САД и првенството таму финишира со крајот на 2022 година, што значи дека Игуаин има само уште неколку меча пред да ги закачи „копачките на клин“.

Игуаин е роден во француски Брест, но тој е Аргентинец кој зад себе има 75 меча за Гаучосите, а постигнал и 31 гол. Кариерата ја започна во 2004 година, во аргентинскиот гигант Бока јуниорс, а во 2006 замина во Европа, и тоа во дресот на Реал Мадрид. Дури седум сезони помина меѓу Кралевите, а потоа во 2013 година замина во Италија.

Три години играше за Наполи, а потоа направи трансфер во Јувентус, каде што одигра три сезони, а по шест месеци помина како позајмен играч во Милан и во Челзи. Од 2020 година се пресели во САД, во тимот на Интер Мајами, каде што и го најави завршувањето на играчката кариера.

Игуаин, кој во декември ќе наполни 35 години, одигра над 780 меча во кариерата, а постигна 364 погодоци.

- Оглас -

Најнови вести