Хамилтон ќе стартува од првата позиција во Сингапур

Луис Хамилтон имаше најдобро време на денешните квалификации на патеката „Марина Беј“, за големата награда на Сингапур. Британскиот возач со ова возење покажа дека не попушта во темпото и сака по оваа трка само да ја зголеми предноста во генералниот пласман пред Себастијан Фетел.

Веднаш до Хамилтон од втората позиција ќе стартува Макс Верстапен од „Ред Бул“, додека најголемиот ривал на Британецот во трката за титулата, Фетел е на третата позиција. Според квалификациите, рапоредот на возачи на стартно-целната рамнина потоа ќе биде: Ботас, Раиконен, Рикардо, Перес, Грожан, Окон и Хилкенберг.

Трката за големата награда на Сингапур ќе се вози утре, а стартот е закажан за во 14 часот.

- Оглас -

Најнови вести