Хокеариште во најава, Коваленко талент како татко му

Иако има само 18 години, почна да дава голови во сениорска конкуренција

Николај Коваленко, син на легендарниот Андреј Коваленко, уште на дебито како сениор покажа дека пред него е блескава хокеарска кариера. Николај, кој е роден во 1999 година, досега настапуваше за јуниорскиот тим, а на дебито за сениорите на Локомотив Јарославл даде гол и придонесе за триумфот од 5:0 над Новосибирск во КХЛ лигата.

Регионалната Континентална хокеарска лига почна пред неколку дена, тимовите и од Источната и од Западната конференција имаат играно еден до два меча, а тинејџерот Коваленко го постигна вториот гол за Локо во разбивањето на гостите од Сибир.

Николај, кој е роден во САД во времето кога татко му настапуваше во најсилната лига на светот, годинава беше драфтуван во НХЛ лигата од Колорадо авеланш и во иднина и тој ќе заигра со најдобрите.

Динамо Рига приреди изненадување со победата кај Металург Магнитогорск, а вчера лошо си поминаа и московските клубови ЦСКА и Динамо, кои беа надиграни од Екатеринбург, односно Авангард Омск. Денеска се играат шест нови меча од КХЛ лигата, во која има тимови и од Кина.

- Оглас -

Најнови вести