И Литванија патува на СП во Кина

Литванија ја победи Холандија со 95:93 во возбудлив меч по две продолженија и со осум успеси без пораз се пласира на Светското првенство во Кина, што ќе се игра следната година.

Литванците си поиграа со нервите на своите навивачи и дозволија серија од 16:2 на противникот во финишот, со што Холанѓаните израмнија на 75:75, па мораше да се игра два дополнителни периоди од по пет минути.

Во продолжението фаворитот успеа да победи, јунак беше Калниетис со тројка во самиот финиш и да обезбеди настап на кошаркарскиот Мундијало, следната година.

Истото претходно го сторија и Германија и Грција, кои се без пораз во осум натпревари, потоа и Франција и Чешка со биланс 7:1 и вечерва Литванија со 8:0.

- Оглас -

Најнови вести