Лајпциг веќе не е најомразен клуб во Германија

Првакот Баерн Минхен е најомразен клуб во Германија, според студијата која ја направија од Универзитетот Брауншвајг, а беше објавена во весникот „Билд“. Иако баварскиот гигант е веројатно и клуб со најмногу навивачи, сите што не навиваат за Баерн, го мразат.

Но, интересно е што Баерн не беше на чело на најнепопуларните германски клубови во претходните анкети. Тогаш врвот го држеше Лајпциг. Сега Лајпциг е на второ место, па затоа во клубот и немаат премногу причини за задоволство.

Анкетата одреди кои клубови на Германците им се најсимпатични, а кои најантипатични. Првото место по „симпатичност“ го држи Фрајбург, пред Холштајн Кил, Сандхаузен, Регензбург и Сент Паули. Од поголемите клубови, добро стои Борусија Дортмунд, која е на 15 место од 36 клуба.

Најдолу на листата, како најомразени клубови се Баерн, Лајпциг, Динамо Дрезден, Шалке 04 и Хамбургер. Два од овие клубови (Лајпциг и Динамо) се од Источна Германија, и не се омилени, иако Динамо во моментов е и второлигаш.

- Оглас -

Најнови вести