Ливерпул и Рома веќе се во четвртфинале, Баер Леверкузен се спаси од пораз (Видео)

Екипите на Ливерпул и Рома веќе може да се подготвуваат за четвртфиналето во Лигата на Европа, откако забележаа убедливи победи над Спарта Прага и Брајтон.

„Црвените“ од Енфилд со 1-5 победија во Прага, против Спарта со двата гола на Нуњез и по еден на Мекалистер, Диас и Собослаи.

Баер Леверкузен се спаси од пораз во Азербејџан, откако во во второто полувреме ја стигна предноста на Карабаг од 2-0. Шик во 92-рата минута беше спасителот на „Фармацефтите“.

Фудбалерите на Рома на домашен терен немаа милост за премиерлигашот Брајтон и го победија со убедливи 4-0. Стрелци за „римската волчица“ беа Дибала, Лукаку, Манчини и Кристанте.