Милиметри одлучија – Аргентина по 15 години го освои забранетиот град (Видео)

Лионел Меси и соиграчите конечно го урнаа бедемот на Ла Паз и по 15 години пост, ѝ донесоа победа на Аргентина против Боливија на гостински терен.

Вечерва Гаучосите славеа со 2:1, а буквално одлучуваа и милиметри при победничкиот гол на Хоакин Кореа во 79-тата минута.

Долго судиите во ВАР-собата проверуваа дали Лаутаро Мартинес беше во офсајд при акцијата за победа на Аргентина, а одлучуваа милиметри и беше досудено дека голот е регуларен.

Мартинес одлично го проигра фудбалерот на Лацио, Кореа, а овој со гол конечно ѝ донесе победа на Аргентина во забранетиот град за нив.

Ла Паз е место со најголема надморска висина во светот на фудбалот, таму се играат мечеви на репрезентации на 3.600 метри надморска висина, што е голем проблем за сите, па и за дрим-тимот на Аргентина.

И повторно, по голот на Морено во 24-тата минута, кога Боловија поведе со 1:0, имаше сомнежи дека ќе продолжи аргентинскиот пост без победа во Ла Паз од 2005 година, но Лаутаро Мартинес, пред сè, не мислеше така.

Напаѓачот на Интер постигна чуден гол во 45-тата минута за израмнување на 1:1, а потоа со одлична асистенција му овозможи на Кореа да даде гол за победа на гостите.

По две кола во јужноемаериканските квалификации за настап на Мундијалот во Катар, Аргентина има шест бода, а Боливија е последна без бодови.