„Недопирливиот“ Борец ја зголемува предноста

Со победата над гевгелиски Кожуф, екипата на Борец ја зголеми својата предност на врвот на табелата во втората македонска лига исток. Велешани имаат 15 бода од пет кола, триумфот над Кожув го обезбеди Христов од пенал во 86 минута, а во прилог им одеше и поразот на Брегалница во Кавадарци од Тиквеш.

На западот, нов лидер е Генч Калемлер, кој ја стигна Струга на врвот, а некогашното прволигашко дерби кое сега е битка за опстанок во второлигашка конкуренција, му припадна Тетекс, кој со гол во финишот го совлада Пелистер.

Резултати (Запад): Скопје – Велазерими 77 0:0, Генч Калемлер спорт – Кораби 3:1, Гоблен јуниор – Лабуништа 2011 0:0, Струга Трим Лум – Гостивар 1:4, Тетекс – Пелистер 2:1.

Резултати (Исток): Тиквеш 1930 – Брегалница 2008 1:0, Борец 1919 – Кожуф 2:1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести