Неверојатен пресврт на ЛА Лејкерс, стана првиот тим сезонава кој успеал да надомести негатива од 27 поени

Кошаркарите на ЛА Лејкерс ја продолжија битката за позициите кои носат пласман во разигрувањето за титулата во НБА лигата, и со неверојатен пресврт успеаја да го совладаат Далас маверикс со 111:108.

Лејкерси во втората четвртина имаа негатива од дури 27 поени (48:21),но, не се предадоа, до полувремето ја намалија негативата на 14 поени (61:47), а во третата четвртина дојдоа до минус три (81:78).

На стартот од последната четвртина, Лејкерси постигнаа пет поени по ред и поведоа со 83:81, и во неизвесна завршница успеаја да слават со 111:108.

Ентони Дејвис со 30 поени и 15 скока ги предводеше Лејкерси до триумфот за кого одлична партија прикажа и Леброн Џејмс со 26 поени. Ова беше трета победа по ред за ЛА Лејкерс кои сега имаат скор 29-32 и се наоѓаат на 13-та позицијата во Западната конференција, со само една победа помалку од десеттиот Њу Орлеанс.
Кај Далас, најдобри беа Лука Дончиќ со 26 поени и Кајри Ирвинг со 21 поен и 11 скока.

Во мечот на големите фаворити за пласман во големото финале, Милвоки бакс и Феникс санс, славеше тимот од Источната конференција и тоа со 104:101. Во отсуство на главните ѕвезди, Јанис Адетокумпо од едната и Кевин Дурант од другата страна, човек на одлука беше Џру Холидеј кој постигна 33 поени.

Ова беше 14-та победа по ред за Милвоки кој сега има учинок од 43 победи и 17 порази со кој е втор на Истокот зад Бостон селтикс (44-17).

Атланта со 129:127 и одлична игра на Тре Јанг кој даде 34 поени, го совлада Бруклин нетс, додека Чикаго со 102:82 славеше против Вашингтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести