Маратон од два и пол часа – Невидени малери за Ферстапен и Хамилтон, искористи Перес и победи во Баку (Видео)

Серхио Перес од Ред Бул Рејсинг Хонда е победник во Баку на трката во формула 1 за Големата награда на Азербејџан. Речиси сигурен победник беше неговиот клупски колега Макс Ферстапен, но имаше голем малер и на четири круга до крајот на трката му пукна гума, па мораше да се откаже.

Холанѓанецот имаше чиста позиција за нова победа и зацврстување на врвот, но гумата на болидот не издржа и не ја заврши трката. Во повторениот старт испадна и Луис Хамилтон, кој загуби контрола над болидот, па трката во Баку беше една од најчудните во последните години.

Претходно и Ленс Строл имаше идентичен проблем, па и тој се откажа. По инцидентот на Ферстапен трката беше прекината и целиот настан се пролонгира, па заврши по повеќе од два часа.

Искористи победникот на трката Перес, а на подиумот се искачија и Себастијан Фетел и Гасли. Ферстапен остана лидер во Генералниот пласман со 105 бода, пред Хамилтон со 101 бод.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести