Порака од Србите: Нема да играме ако Албанија и Хрватска не бидат жестоко казнети

Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) побара од УЕФА најстрого да ги казни Албанија и Хрватска, чии навивачи скандираа „Убиј Србин“, потврди генералниот секретар на ФСС Јован Шурбатовиќ.

„ФСС ќе бара од УЕФА за најстроги мерки, дури и по цена да не го продолжиме натпреварувањето. Ова е скандалозно и не сакаме да се повтори. Сакаме да има драконски казни и за навивачите кои ги извикуваа тие пароли. Упатуваме апел до УЕФА за овие случувања. Нема никаква врска со спортот и фудбалот. Не сакаме да го политизираме првенството“, вели генералниот секретар на ФСС Јован Шурбатовиќ.

По првите мечеви, УЕФА имаше казни како за Србија, така и за Хрватска и Албанија, но сега се очекува многу подрастични да бидат санкциите од УЕФА поради скандирањето на фановите на Албанија и Хрватска.

- Оглас -

Најнови вести