Прв бод за Металург во СЕХА

По трите порази во првите три кола, екипата на Металург конечно го освои првиот бод, но треба да жали што не го победи Извиѓач. Средбата заврши 27-27, а Металург во последните десетина секунди имаше напад за победа, но ја загуби топката и шансата отиде во неврат.

„Металурзите“ имаа предност од 14-12 по првото полувреме, иако во два наврати имаа и плус пет (11-6 и 12-7). Сепак, македонскиот тим имаше контрола врз случувањата на теренот во „Борис Трајковски“. Второто полувреме не почна како што посакуваа домашните, Извиѓач се разигра и направи пресврт, па во 43-тата минута резултатот беше 21-19 за босанскиот тим.

Во последните пет минути се влезе со нерешени 25-25 и веќе стана јасно дека ако има победник, разликата нема да биде поголема од 1 до 2. На крајот, двата тима дојдоа до првиот бод сезонава. Подмладениот Металург е тим со најмногу примени голови во регионалната лига.

Во првиот денешен меч од СЕХА-лигата, Нексе дома беше многу подобар од Железничар и славеше со 34-25. Со таа победа Нексе се изедначи со Вардар на врвот со по 12 бода од 4 кола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести