Работнички и Блокотехна не ги „испочитуваа“ гостите

Чавдар Костов и Кирил Николовски беа кошаркарите кои не дозволија Работнички да биде изненаден од Кожув. Средбата во „Градски парк“ заврши со 102:75 за домашните кои имаат три победи по првите три кола.

Бугаринот Костов даде 29 поени (погоди шест тројки), а Николовски придонесе со 26 поени и шест скока. Гевгеличани беа рамноправни во првото полувреме бидејќи играа ефикасно, а потоа веќе не постигнуваа толку поени, додека Работнички продолжи во ист стил и разликата од минута во минута растеше.

За да не биде сè така црно за гевгелиските љубители на кошарката, се погрижи Блокотехна, која го надигра Пелистер со 97:69, и заедно со Работнички се на врвот со по 6 бода. Разликата во квалитет беше видлива уште во првата четвртина, а Блокотехна тоа го потврди и во наредните 20 минути, па финишот беше само формалност.