Работнички со години немал толку убедлива победа, настрада ФМП

Некогашниот македонски првак Работнички стигна до убедлива победа каква што не памтат веќе подолго време. Во меч од шестото коло во првенството на Македонија, Работнички го совлада ФМП со 120:84. Ова е втор триумф во низа за Работнички, кој сезоната ја почна со четири порази.

Уште во првата четвртина Работнички најави дека убедливо ќе победи и првите 10 минути ги доби со 30:14, а на полувреме домаќините имаа постигнато дури 64 поени. Делува неверојатно, но Работнички по три четвртини постигна дури 94 поени, а на крајот домаќините славеа со убедливи 36 поени разлика. Ваква убедлива победа Работнички не памти веќе со години.

Гостивар продолжува со перфектниот учинок и има шест победи, откако на свој терен без проблеми славеше над Струмица со 102:80. За Струмица ова беше петти пораз сезонава.

На гостински терен се радуваше единствено Еуро Никел кај Феникс и тоа со 83:78. Сега Еуро Никел има четири победи и два порази, исто колку што е билансот на Феникс.

- Оглас -

Најнови вести