Роналдо има тајна клаузула во договорот со Јувентус

Кристијано Роналдо конечно го скрши малерот и даде гол во дресот на Јувентус. Дури во четвртиот лигашки дуел, Роналдо погоди за Јувентус, и тоа не еднаш, туку два пати, на мечот против Сасуоло. Со двата погодоци на португалската ѕвезда, Јувентус стигна до нови три бода и победа од 2-1.

Актуелниот освојувач на Златната топка по девет години поминати во Реал Мадрид, за сума од 117 милиони евра дојде во Јувентус. Речиси еден месец се чекаше за неговиот прв гол, а сега кога се случи тоа, сите очекуваат серијата да не престане.

Роналдо во Јувентус годишно заработува 30 милиони евра, но постои можност да заработи дополнителни пет милиони евра. Во договорот постои клаузула според која Роналдо ќе добие 5 милиони евра ако на крајот од сезоната има просек од еден погодок по натпревар. Тоа сигурно е дополнителен мотив за Португалецот да продолжи да ги решета противничките мрежи.

Засега неговиот биланс е два гола во четири натпревари, но многу лесно може да го постигне посакуваниот просек од еден погодок на средба.

- Оглас -

Најнови вести