„Сан Мамеш“ е местото каде што се случуваат мајстории (видео)

Баскиското дерби припадна на Атлетик Билбао со конечни 2-0 против Реал Сосиедад во вториот денешен меч од третото коло во Ла Лига. Домаќините ги освоија трите бода и во вторниот нивен меч на „Сан Мамеш“ оваа сезона по минималнио триумф против Барселона, а по мајсторијата на Адурис против Каталонците, вечерва Раул Гарсија постигна евро-гол кој со сигурност ќе конкурира за најубав во новата сезона.

Искусниот играч за врска со удар од повеќе од 20 метри го надмудри голманот Моја, а со тој погодок Билбао ја запечати победата. Претходно во 11-тата минута Ињаки Вилијамс донесе радост за домашната публика.

Сосиедад успеа да се закани преку Исак, но неговиот погодок во 62-та минута беше поништен поради недозволена позиција по прегледот на ВАР снимките.