Сонот се претвори во кошмар, Лукаку заборави како да даде гол за Челзи

Ромелу Лукаку летово се врати во Челзи во трансфер вреден 155 милиони од екипата на Интер. Белгијанецот при самото доаѓање изјави дека ова за него е исполнување на сонот и време да се покаже во најдобро светло, и почетокот беше токму таков.

Гол против Арсенал во големото лондонско дерби и токму кога сите очекуваа негов блесок, се случи спротивното.

На последните шест одиграни натпревари за „плавите“, Белгијанецот не успеа да се запише во листата на стрелците, а причината за лошата форма, тренерот на овој тим ја бара во големиот број на одиграни средби.

„Лукаку е изморен, не физички туку психички. Одигра голем број на натпревари во последниот период, особено проблем е тоа што секој натпревар го сфаќа премногу сериозно, обидувајќи се да ја анализира својата игра.

Тој е фудбалер кој премногу размислува за секое негово промашување, а сметам дека тоа непотребно му создава голем психолошки набој“ изјави Тухел.

Ромелу утревечер ќе се обиде да го прекине овој „пост“ во мечот против Малме.

 

- Оглас -

Најнови вести