Суперкомпјутер изврте 10.000 симулации и пресмета кој тим има најголеми шанси за титула во ЛШ

Суперкомјутерот на „Опта“ со 10.000 симулации пресмета дека најголеми шанси за освојување на Лигата на шампионите во фудбал сезонава има бранителот на трофејот, Манчестер сити.

Според прогнозата и пресметките на суперкомпјутерот, Сити има 99,9 отсто шанси да влезе во осминафинале, 83,8 отсто за место во четвртфиналето, 65,7 проценти дека овој тим ќе игра во полуфинале и 49,3 проценти шанси дека ќе биде финалист. Граѓаните имаат и 32,4 отсто шанси да го освојат трофејот, проценува компјутерот.

Според истите пресметки, втор фаворит е Реал Мадрид со 13,1 отсто шанси за титула, за Баерн Минхен шансите се 12,9 проценти, а потоа следуваат Арсенал, Интер, Барселона, Атлетико, Наполи, ПСЖ и Њукасл.

Манчестер сити е прв фаворит и според квотите во Sport Life. Но, квотите во најдобрата обложувалница во Македонија како втор фаворит го посочуваат Баерн, а како трет е Реал Мадрид. Зад нив се Арсенал, Барселона и ПСЖ.

- Оглас -

Најнови вести