Тежок пад на францускиот скијач, победа на најдобриот во генералниот поредок (Видео)

Швајцарецот Марко Одермат победи на денешната велеслалом трка во Аделбоден, но во фокусот на вниманието беше падот на Французинот Виктор Муфат-Жанде. Во второто возење, францускиот скијач со една од скиите закачи во една од капиите на патеката и изгуби рамнотежа. Муфат-Жанде со главата удри во земја и се лизгаше неколку десетици метри, пред да сопре во заштитната ограда.

На поведениот скијач веднаш му беше укажана помош, а потоа со хеликоптер беше пренесен во болница. Спред првичните информации, повредите не се сериозни.

За победникот Одермат ова беше 11-ти триумф во велеслалом, а вкупно 17-ти во кариерата. До последниот триумф стигна со време од 2:30.68 минути, што беше за 73 стотинки подобро време од второпласираниот Хенрик Кристоферсен од Норвешка, додека трет заврши Лоик Милард од Швајцарија со заостанување од 1,66 секунди зад победникот.

Одермат е прв и во вкупниот поредок со 1.046 поени, пред Килде од Норвешка кој има 646 поени и Кристоферсен кој досега освои 565 поени.

- Оглас -

Најнови вести