Тренерот нареди сите да играат за Меси, Лео возврати со убав гол за победа (Видео)

Тренерот на францускиот првак Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие ја откри победничката тактика што ја споделил со играчите на полувремето на дуелот со Тулуз.

По 45 минути беше нерешено 1:1, а концептот на Галтие се покажа како успешен, па на крајот фаворитот победи со 2:1.

„Им кажав на фудбалерите да играат за Меси, да му помагаат повеќе и дека само така ќе победиме. За среќа испадна дека сум во право“, рече Галтие по мечот.

Меси беше стрелец на победничкиот гол во 58. минута, акцијата беше тимска и прекрасна, а погодокот е во негов стил, фантастичен.

ПСЖ е лидер во Франција со 54 бода, 8 повеќе од Марсеј и 9 од Ленс, но одигра меч повеќе од конкурентите за титулата.