Црвена ѕвезда не го преживеа пеколот во „Морача“, после четири години загуби во Подгорица

Кошаркарите на Црвена ѕвезда доживеаја вистински дебакл во Подгорица и загубија од Будуќност со високи 84-62. За Црвено-белите ова е крај на серијата од осум победи по ред над Будуќност и прв пораз во Подгорица по 2021 година.

Црвена ѕвезда во „Морача“ одигра само една просечна четвртина, онаа третата, која со добија со 13-15, а во останатите три, кошаркарите на Будуќност беа и повеќе од убедливи. Домашните одлично го отворија мечот и на полувремето заминаа со предност од 46-36. Следуваше резултатско враќање на Црвена ѕвезда, но и тотален колапс на екипата од Белград во последниот период.

Будуќност доминираше во последната четвртина и ја доби со 25-11 за убедлива победа од 22 поени разлика на крајот.