Жикица Тасевски донесе „романтика“ во Работнички

Жикица Тасевски имаше успешно деби на клупата на Работнички, откако попладнево „романтичарите“ триумфираа со 2:0 на гостувањето кај Ренова. За дебармаалци заврши серијата од четири првенствени, и вкупно пет натпревари по ред без победа, и очигледно дека добро им дојде тренерската промена.

Негативно за Работнички е што Остоја Стјепановиќ, кој од пенал го даде првиот гол, доби црвен картон, па нема да може да игра во следното коло во Кратово кај Силекс.

И Ренова е со нов тренер, Никола Илиевски Џиџи, но тој немаше успех како колегата Тасевски, па на друго место ќе ги бара првите бодови.

Христијан Кировски беше творец на победата на „лавовите“ над „пандевци“, а во големото дерби, Шкендија до победата дојде до два гола во последните минути од првото односно второто полувреме, а во 90 минута погоди и Победа, но само за да го ублажи поразот во Струмица. Шкупи од 50 до 57 минута даде два гола за победа над „фенерџијата“ Силекс.

РЕЗУЛТАТИ: Беласица – Победа 2:1, Македонија ЃП – Академија Пандев 1:0, Ренова – Работнички 0:2, Шкупи – Силекс 2:0, Вардар – Шкендија 0:2.

ТАБЕЛА: Вардар 23 бода, Шкендија 19, Академија Пандев 16, Работнички 14, Македонија ЃП и Беласица по 13, Ренова и Победа по 11, Шкупи 9, Силекс 7.