Манчестер јунајтед не му даде ни една минута да брани, со ѓаволски паради сега им стана голем адут за титула (Видео)

Манчестер јунајтед не му даде шанса да брани, потоа дури седумпати го испраќаше на позајмици во други клубови, а Сем Џонстон сезонава им стана еден од адутите за подвиг и атак на титулата, сега како голман на Вест Бромвич Албион.

Вечерва чуварот на мрежата на ВБА имаше неверојатна интервенција во 9-тата минута на „Енфилд роуд“, кога го одбрани ударот на Боби Фирмино за победа на Ливерпул.

Џонстон на радост на навивачите на ВБА, но и тие на Манчестер јунајтед, со пантерска интервенција не дозволи да прими втор гол од лидерот на табелата, па мечот заврши нерешено 1:1.

Џонстон имаше слична одбрана за ВБА во финишот на мечот со Манчестер сити и на претходното гостување на тимот од Бирмингам во Премиер лигата. И тогаш во последните моменти го спречи Рахим Стерлинг да постигне победнички гол за Граѓаните. И тој меч заврши нерешено, 1:1.

Џонстон беше член на Манчестер јунајтед цели девет години, две од нив во младинската Академија, но не бранеше за Црвените ѓаволи ниту еднаш. Беше позајмуван во 7 клуба, пред да му биде продаден на Вест Бромвич албион во 2018 година.