Аргентина и Бразил загубија во иста вечер во квалификациите за СП 2026 (Видео)

Спектакуларна ноќ во Јужна Америка, каде што се играа натпревари од квалификациите за Светското првенство во 2026. Светскиот шампион Аргентина, но и Бразил доживеаја порази на гостински терен од Колумбија, односно Парагвај.

Аргентина без Лионел Меси загуби од Колумбија со 2-1, а најдобар играч во победничкиот состав беше Хамес Родригес, кој со гол и асистенција ја донесе победата за домашните. Хамес во 25-тата минута асистираше за голот на Москера, а во 60-тата минута со гол од пенал ги постави конечните 2-1 за Колумбија. Голот за Аргентина беше дело на Николас Гонзалес во 48-мата минута.

За Аргентина ова е втор пораз во квалификациите, но со 18 бода и понатаму останува лидер во јужноамериканските квалификации.

Многу покомплицирана е ситуацијата на Бразил, кој го доживеа четвртиот пораз во квалификациите. Парагвај победи со минимални 1-0 со прекрасниот погодок на Диего Гомес во 20-тата минута.

Венецуела и Уругвај одиграа без голови, 0-0, Боливија изненадувачки победи на гостувањето кај Чиле со 1-2, додека Еквадор со минимални 1-0 славеше на домашен терен над Перу.

На табелата во водство е Аргентина со 18 бода, пред Колумбија со 16 и Уругвај со 15. Следуваат Еквадор (11), Бразил (10), Венецуела (10), Парагвај (9), Боливија (9), Чиле (5) и Перу (3).