Атлетико елиминиран од Жирона во спектакл (Видео)

Жирона приреди големо изненадување во осминафиналето на Шпанскиот куп елиминирајќи го Атлетико Мадрид. Вечерва на „Ванда Метрополитано“ Жирона даде три гола против најдобрата одбрана во Шпанија и со резултат 3-3 оди во четврт-финалето, откако првиот меч заврши 1-1.

Атлтико водеше со 1-0, па Жирона со 2-1, следуваше нов пресврт и водство на „јорганџиите“ од 3-2 со гол на Антоан Гриезман во 85-тата минута. Но, само три минути подоцна, Атлетико капитулираше и по трети пат, а стрелец на голот за Жирона беше Сејду Думбија, по шутот на Борха Гарсија. Имаше шест минути судиско продолжување по истекот на регуларните 90 минути, но Атлетико не успеа да постигне уште еден погодок, па гостите од Каталонија се радуваа.

Жирона првпат е во четврт-финалето, а Атлетико првпат со Чоло Симеоне на клупата не успеа да влезе во четврт-финалната фаза.

Погледнете го голот со кој Жирона се планираше меѓу осумте најдобри во кралскиот куп Копа дел Реј: