Аугсбург ја прекина победничката серија на Баерн, пет од пет за Шалке, ама порази

Баерн Минхен не успеа да ја продолжи серијата победи на пет, откако одигра реми од 1-1 против Аугсбург на „Алијанц арената“. Робен донесе водство во негов стил во 48-мата минута од средбата, но младиот Феликс Геце им ја расипа забавата на „баварците“ во 87-мата минута од средбата.

Фрајбург го продолжи кошмарот на Шалке, откако со минимални 1-0 триумфираше над тимот кој го води Доменико Тедеско. Стрелец на единствениот погодок беше Нидерлечнер во 52-рата минута на средбата, нанесувајќи го петтиот пораз на Шалке на исто толку мечеви во германскиот шампионат. Шалке сега е закован на дното без ниту еден освоен бод.

Хофенхајм беше сигурен на гостувањето кај Хановер, откако победи со 3-1. Гостите го отворија резултатот во 20-тата минута со голот на Бренет, а зголемија на 2-0 кон почетокот на второто полувреме преку Кадерабек. Хановер намали на 2-1 со пеналот кој го реализираше Фулкруг, но во судиското надополнување Белфодил ги постави конечните 3-1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести